ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Migrácia na výkonnejší hardware

Článok o migrácií blogu na výkonnejší hardware.

Migrácia na výkonnejší hardware
Photo by Paul Bulai / Unsplash

Na začiatku bol cloud

Prvá verzia tohto blogu bola prevádzkovaná vo verejnom cloude (napísal som o tom aj článok Ghost: výber cloudu). Časom sa však ukázalo, že predplatený výkon na bezvýpadkovú prevádzku nedostačuje. Obmedzujúcim faktorom bola 1 GB RAM. Ghost (v4) pamäť postupom času spotreboval a virtuál sa zasekol. Predplatiť si tarif s vyššou RAM predstavovalo znásobiť náklady za tento hobby web, ktorý nárazovo navštevuje asi tucet ľudí.

Photo by Taylor Vick / Unsplash

Potom Raspberry Pi 2

Niekedy v polovici leta som obdržal informáciu od môjho bývalého globálneho poskytovateľa internetu, že nám kvôli zlej ekonomickej situácií musí zdvihnúť mesačné platby. Vraj je pre nás jeho ponuka najvýhodnejšia a odchádzať sa nevyplatí. Druhý, lokálný, poskytovateľ internetu ponúkol okrem symetrického pripojenia aj pevnú verejnú IPv4. Samozrejme za lepšiu cenu.

Prišiel čas na šuflikový RaspberryPi 2. Nainštaloval som systém a otestoval blog. Výkon jednodoskovej mašiny ani zďaleka nedosahoval to, čo poskytoval prenajatý cloudový priestor. Na druhej strane, oproti komerčnej službe, nestál takmer nič.

The topside of a Raspberry Pi 4 2GB version shot with Panasonic Lumix G85
Photo by Vishnu Mohanan / Unsplash

Doba drevená

Blog som premigroval. Časom sa však začali prejavovať rôzne boliestky. Operácie trvali otravne dlho a občas zlyhali. Nebolo možné použiť modernú plnohodnotnú databázu, pretože je RPI2 zastaralý hardware. A v neposlednom rade ten počítač nezvládal nič naviac.

Pochopiteľne, takýto stav pre mňa nebol uspokojujúci. Rýchlo som začal uvažovať o upgrade. Automaticky mi prišiel na um "najnovší" Rapsberry Pi 4. Bohužial je dlhodobo nedostupný na trhu. A ak sa občas niekde objaví, tak ju skupujú špekulanti a predávaju v šedej zóne za násobne vyššie ceny. Čakajúc na ponuky maloobchodných predajcov som narazil na jeden kritický článok:

Why I sold my Raspberry Pi 4 for a Rock Pi 4
My experience of using a Raspberry Pi 4 for 6 months before selling it below market for the Rock Pi 4, and why you shouldn’t buy a Raspberry Pi 4 today.

Netrvalo dlho a dostal som sa k ďalšej alternatíve:

Introducing Project TinyMiniMicro Home Lab Revolution
STH Project TinyMiniMicro is set to revolutionize the home lab segment with clusters of high-quality, quiet, low power, and inexpensive nodes

Repasovaný mini pc

S novými vedomosťami ma prešla chuť vyčkávať na dostupnosť RPI4. U pradajcu repasovaných počítačov Furbify.sk som našiel akciovú ponuku na ThinkCentre M910q Tiny. Processor Core i5-6500T výkonom poráža ARM Cortex-A72 na plnej čiare. K tomu rozšíriteľná pamäť, NVMe disk, priestor pre ďalší SATA disk a namakaná skrinka, kde všetko krásne zapadá do seba. Tento stroj som bez dlhého váhania objednal.

Tentokrát som už šiel na istotu a spravil som rýchlu migráciu. Presné časy nemám zmerané, ale reštart celého pc s naštartovaným blogom teraz trvá asi 30 sekúnd na miesto pôvodných 10 minút.

RPI2: GET request z externého monitoringu, ten 4s zub je zahriatie po reštarte blogu
Thinkcentre: odpoveď monitoringu tvrá do 100ms, reštart blogu už nie je viditeľný.

Záver

Všeobecný neodstatok nového hardwaru mi otvorilo bránu k repasovaným počítačom. V tomto prípade som kúpou použitého mini počítača vyriešil výkonnostný problém môjho blogu. A pevne verím, že som získal priestor aj pre ďalšie služby, ktoré plánujem v budúcnosti spustiť. Ak máte v pláne kúpiť si Raspberry Pi 4 alebo podobný jednodoskový počítač, tak sa skúste pred tým pozrieť na trh s použitými. Celkom určite narazíte na výkonnejšiu, zaujímavejšiu a možno aj lacnejšiu alternatívu. Príroda bude mať radosť tiež.

Moje domáce datacentrum.