Jedenásť tém pre nové globálne hospodárstvo, 1. časť
Bezprecedentný historický moment narúša významné časti svetového poriadku, možno natrvalo.
Bezprecedentný historický moment narúša významné časti svetového poriadku, možno natrvalo.
Výroba sa presunie bližšie k západu. Bude podporovaná automatizácia. Z krátkodobého hľadiska získavajú neekologické zdroje energií význam (OPEC a menšie spoločnosti, veľké budujú zelený imidž). Firmy budujúce riešenia zo zelených energií budú krátkodobo strácať. Banky budú profitovať na vyšších úrokoch. Aktíva v USD budú získavať na hodnote voči lokálnym menám.
Covid-19, narušenie globálnych dodávateľských reťazcov, trenice pri opätovnom otváraní ekonomík na celom svete a teraz aj ruská invázia na Ukrajinu prinášajú mnoho víťazov a porazených v ekonomikách, na finančných trhoch a v politických štruktúrach. Šesť z nich je poháňaných presunmi príjmov a aktív. Päť ďalších je v podstate výsledkom precenenia tovarov a aktív, ktorým sa budem venovať v samostatnom stĺpčeku. Zmeny vyvolané niektorou z týchto síl majú ďalšie významné dôsledky.
Globalizáciu definujem ako využívanie západných technológií na výrobu tovarov v lacnejších výrobných závodoch, ktoré sa potom vyvážajú do bohatých krajín Severnej Ameriky a Európy. V modernej dobe sa výroba s využitím lacnej, ale disciplinovanej pracovnej sily začala v Číne koncom 70. rokov 20. storočia a potom sa rozšírila do ďalších ázijských krajín, napríklad do Vietnamu. Globalizácia zdecimovala vysoko platené pracovné miesta vo výrobe, ktorých počet klesol z 19,6 milióna v USA v roku 1979 na 12,6 milióna minulý mesiac. To vyvolalo politické hnutia na krajnej pravici a extrémnej ľavici s významnými výsledkami vrátane volebného víťazstva Donalda Trumpa v roku 2016. S odlivom pracovných miest vo výrobnom sektore súvisela aj odborová organizovanosť v súkromnom sektore, ktorá sa prepadla z 24 % mzdových prostriedkov v roku 1973 na nedávnych 6,1 %.
1. Dodávateľské reťazce
Globalizácia podporila rozsiahle, ale komplikované medzinárodné dodávateľské reťazce, ktorých cieľom je minimalizovať náklady. Polovodiče sa môžu vyrábať na Taiwane, potom sa posielajú do Malajzie na ďalšiu montáž a ďalej do Číny na konečnú výrobu spotrebného tovaru, ktorý sa vyváža na Západ. Pandémia a ruská invázia na Ukrajinu narušili tieto dodávateľské reťazce. Nezaniknú, kým budú existovať výrazné rozdiely vo výrobných nákladoch v rôznych krajinách, ale skracujú sa a presúvajú do bližších krajín, ako je Mexiko. Domácou reakciou je väčšia automatizácia, ktorá šetrí pracovnú silu.
Víťazmi sú Mexiko, automatizácia hardvéru a softvéru a zamestnanosť, porazenými sú pracovné miesta vo výrobe a odbory na Západe.
2. Fosílne palivá
Vojna na Ukrajine zosilnila skokový nárast cien fosílnych palív, ktorý bol už predtým dôsledkom pandémie a neochoty OPEC+ výrazne zvýšiť ťažbu ropy. Aj prezident Joe Biden sa zaviazal odstrániť fosílne palivá skôr, ako ich nahradia alternatívne obnoviteľné zdroje energie. USA sú čistým vývozcom energie s výnimkou bezpečných zdrojov z Kanady a Mexika, ale vzhľadom na to, že Rusko dodáva 40 % európskeho zemného plynu, a sankcie súvisiace s vojnou dopyt po náhrade z USA a iných zdrojov, ako je Katar, prudko vzrástol.
Skok cien benzínu je pre spotrebiteľov taký citeľný, že Biden bol nútený uvoľniť ropu zo strategických ropných rezerv. Pravdepodobne bude musieť pomôcť aj americkým frackerom, a zatiaľ čo veľké ropné spoločnosti zdôrazňujú svoje ekologické referencie, menší producenti vstupujú do hry. Dobre sa môže dariť aj rafinériám ropy, keďže ich marže - rozdiel medzi nákladmi na ropu a predajnými cenami rafinovaných produktov - rastú. Okrem toho môžu získať časť z vládneho zníženia daní z benzínu.
Skok cien fosílnych palív obnovil záujem o produkciu uránu a jadrové reaktory. Ceny oxidu uránu a zásoby uránových baní vyskočili, keďže Washington zvažuje zákaz dovozu uránu z Ruska. Belgicko nedávno odložilo ukončenie výroby jadrovej energie o 10 rokov. Francúzsko vo februári oznámilo plány na výstavbu šiestich nových reaktorov a britský premiér Boris Johnson presadzuje jadrové plány svojej krajiny.
Ďalšími víťazmi sú OPEC a výrobcovia a prepravcovia skvapalneného zemného plynu, ale ázijskí spotrebitelia strácajú, pretože LNG sa presmeruje do Európy. Vysoké ceny energií oberajú spotrebiteľov o kúpnu silu. Výrobcovia a producenti veternej, solárnej a inej obnoviteľnej energie môžu byť aspoň dočasne zatienení v prospech rýchlejšej dostupnosti fosílnych palív vrátane uhlia.
3. Inflácia
Inflácia je osvedčenou metódou presunu kúpnej sily a aktív. Nedávny rozsiahly skokový nárast cien v dôsledku pandémie, narušenia dodávateľských reťazcov, treníc pri opätovnom otváraní hospodárstva a vojny na Ukrajine je nepochybne dočasný. Ázijské ekonomiky sú veľkými výrobcami, ale malými spotrebiteľmi, pričom spotrebiteľské výdavky v Číne predstavujú 38 % HDP v porovnaní so 68 % v USA, takže ich prebytok úspor a globálny prebytok ponuky oproti dopytu má vysoko deflačný charakter.
Podľa prieskumov newyorského Federálneho rezervného systému navyše americkí spotrebitelia očakávajú v najbližších troch rokoch zvládnuteľnú ročnú mieru inflácie na úrovni 3,7 %, takže nič nenasvedčuje tomu, že by nakupovali pred potrebou ako koncom 60. a v 70. rokoch minulého storočia. Táto epizóda napínala zásoby a výrobné kapacity, vyvolávala rýchlejšiu infláciu a potvrdzovala očakávania, čo viedlo k väčšiemu predvídaniu nákupov v samopodnecujúcom sa cykle. Aj recesia, do ktorej podľa môjho názoru americká ekonomika práve vstupuje, ochladí ceny.
Mzdy medzitým nedržia krok s infláciou. Hodinové zárobky v USA sa v marci oproti predchádzajúcemu roku zvýšili o 5,6 %, ale index spotrebiteľských cien vo februári stúpol o 2,3 percentuálneho bodu. Strácajú aj tí, ktorí majú fixné príjmy bez eskalátorov životných nákladov. Vzhľadom na klesajúcu kúpnu silu a dôveru spotrebiteľov sa maloobchodné tržby v minulom roku nezmenili a reálne klesali. Strácajú sporitelia s pevnými úrokovými sadzbami na vkladoch, ako aj tí, ktorí držia aktíva so záporným reálnym výnosom.
Medzi víťazov patria dlžníci platiaci záporné reálne úrokové sadzby z úverov s pevnou úrokovou sadzbou. Majitelia domov s hypotékami s pevnou úrokovou sadzbou vyhrávajú, kým ceny rodinných domov skáču, ale domnievam sa, že táto bublina čoskoro praskne. Vlády profitujú z toho, že inflácia tlačí daňových poplatníkov do vyšších príjmových pásiem.
4. Úverová politika
FED sa pustil do sprísňovania úverovej politiky, ktoré pravdepodobne urýchli recesiu. Inverzná výnosová krivka štátnych pokladníc tiež výrazne poukazuje na pokles podnikateľskej aktivity. Recesia je obzvlášť pravdepodobná vzhľadom na súčasný prechod od kvantitatívneho uvoľňovania ku kvantitatívnemu sprísňovaniu a zraniteľnosť mnohých vysoko špekulatívnych finančných trhov.
Rastúce úrokové sadzby škodia dlžníkom, najmä tým, ktorí majú úvery s pohyblivou úrokovou sadzbou. Rozvíjajúce sa trhy trpia, pretože ich náklady na pôžičky rastú a meny klesajú, keďže pomalší rast v USA znižuje dopyt po ich vývoze. Americké bankové úverové fondy s pohyblivou úrokovou sadzbou sú chránené pred rastom sadzieb, ale nie pred nesplácaním mnohých svojich nekvalitných úverov v čase recesie. Banky a ďalší tzv. veritelia s rozpätím úrokových sadzieb sú pri raste sadzieb ziskovejší, pretože ich úverové sadzby zvyčajne rastú rýchlejšie ako sadzby, ktoré platia vkladateľom.
Sadzby úverov na kúpu automobilu sú často naviazané na výnosy štátnych pokladníc, ale sú fixované na niekoľko rokov, niekedy dlhšie ako je životnosť vozidla. Úroková sadzba úverov z kreditných kariet aj pre tých, ktorí majú dobrú bonitu, často rastie spolu s trhovými sadzbami. Naproti tomu sadzby federálnych študentských pôžičiek na školský rok 2021 - 2022 boli stanovené v máji minulého roka v závislosti od aukcie 10-ročných štátnych dlhopisov a sú fixné počas celej doby splatnosti pôžičky.
5. Silný USD
Americký dolár posilnil, čo sa zvyčajne stáva, keďže je útočiskom v mori globálnych problémov. To prospieva zahraničným držiteľom amerických investícií, keďže ich hodnota v pomere k ich znehodnocujúcim sa menám rastie. Na americké investície v zahraničí to má opačný účinok. Silná zelená bankovka pomáha aj dovozcom amerického tovaru a služieb, keďže ich dolárové príjmy sa prepočítavajú na ich vlastné meny, ale núti amerických vývozcov znižovať náklady alebo znižovať ziskové marže, aby mohli konkurovať zahraničiu.
V tomto roku dolár vzrástol voči 31 zo 41 hlavných mien, výnimkou sú niektoré latinskoamerické meny. Brazílsky real vzrástol voči doláru o 16 %, čilské a uruguajské peso o 9,4 % a 7,4 % a mexické peso o 2 %. Z rastúcich cien komodít profitujú títo vývozcovia surovín, ktorí tiež zvýšili úrokové sadzby, aby ochránili svoje meny. A ich akciové trhy patria k najvýkonnejším na svete.
6. Politická orientácia
Politické vetry sa môžu rýchlo meniť, ale v súčasnosti sa zdá, že v nadchádzajúcich novembrových priebežných voľbách budú víťazmi republikáni a porazenými demokrati. A nebude potrebná veľká zmena na zvrátenie kontroly nad Kongresom, keďže Senát je rozdelený 50:50 a demokrati majú v Snemovni reprezentantov tesnú väčšinu 222:212, kde 218 kresiel znamená kontrolu. Nízke hodnotenie Bidena demokratom nepomáha.
Ak republikáni opäť získajú kontrolu nad Snemovňou reprezentantov - ak nie nad Senátom - Washington sa ocitne v skutočnej patovej situácii. Záujem o sociálne programy a prerozdeľovanie príjmov nepochybne ochabne, pretože obe strany budú bojovať o pozície v rámci príprav na parlamentné voľby v roku 2024. Napriek tomu, aj keď sa Bidenovi podarí získať od Kongresu trochu spolupráce, stále kontroluje rozsiahlu výkonnú moc a jej mnohé agentúry. Ako sme už v minulosti videli, prezidentské výkonné nariadenia môžu byť mocným nástrojom na obchádzanie Kongresu.