ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jedenásť tém pre nové globálne hospodárstvo, 2. časť

Druhý diel série o tom, čo nás bude v najbližších časoch čakať.

Jedenásť tém pre nové globálne hospodárstvo, 2. časť
Photo by Maxim Hopman / Unsplash

V skratke

Ceny základných potravín a komodít výrazne porastú. Produkcia fosílnych palív a výrobkov z nich v USA bude profitabilná. So zníženým dopytom po realitách v dôsledku finančnej záťaže dôjde k zlaceniu. Na akciových trhoch sa očakáva veľký výpredaj a medvedí trh. V momente keď dôjde k zníženiu úrokovej miery a inflácie bude možné investovať do dlhopisov. Začne ekonomický rast.

V mojom včerajšom stĺpčeku som načrtol šesť kategórií víťazov a porazených, ktoré vznikli v dôsledku súčasného rušivého globálneho ekonomického prostredia, ktoré presúva príjmy a aktíva. Tu je ďalších päť, ktoré sú výsledkom preceňovania tovarov a aktív.

1. Hospodársky rast

Spomalenie globálneho rastu a narušenie v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu spolu s ďalšími prekážkami pre hospodárstvo USA. Dovozcovia a americkí maloobchodníci koncom minulého roka vytvárali zásoby v očakávaní búrlivého maloobchodného predaja. V treťom štvrťroku tvorilo 2,2 percentuálneho bodu z 2,3-percentného rastu reálneho HDP vytváranie zásob a 5,4 percentuálneho bodu z 6,9 % medziročného rastu vo štvrtom štvrťroku. Reálne maloobchodné tržby však klesali a spotrebitelia sa proti rastúcim cenám bránia tým, že sa presúvajú k lacnejším domácim značkám a obmedzujú nákupy iných ako základných tovarov. Likvidita nadbytočných zásob v tomto roku by mohla mať zrkadlový vplyv na ekonomiku, čo by mohlo viesť k niekoľkým štvrťrokom záporného rastu reálneho HDP.

Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj sa najväčší hospodársky pokles prejaví v Rusku a na Ukrajine, pričom ruský domáci dopyt sa v roku 2022 oproti minulému roku zníži o 15 % a dopyt na Ukrajine o 40 %. Na Rusko a Ukrajinu pripadá 30 % celosvetového vývozu pšenice a 15 % vývozu kukurice. Ceny pšenice sa od začiatku vojny takmer zdvojnásobili, ceny hnojív vzrástli o viac ako 75 % a ceny kukurice o viac ako 40 %. Očakáva sa však, že ukrajinský poľnohospodársky vývoz tento rok klesne najmenej o 20 % v dôsledku západných sankcií voči Rusku a neochoty prepravcov na celom svete presúvať náklad.

Pomalší globálny hospodársky rast a ruská invázia na Ukrajinu priniesli mnoho strát. Patria medzi nich ruskí a ukrajinskí výrobcovia potravín, ktorí nemôžu predávať svoje potraviny ani všetku energiu, a spotrebitelia, ktorí nemôžu tieto komodity kupovať, najmä v rozvojových ekonomikách, kde potraviny a energia tvoria veľkú časť výdavkov domácností. Veľkými víťazmi sú výrobcovia komodít na Západe. Na suroviny bohatá Kanada tiež získa zo zvýšeného vývozu ropy, uránu, niklu a pšenice. Víťazmi sú severoamerickí výrobcovia hnojív, ktorí majú oproti európskym konkurentom výhodu vďaka prístupu k lacnému zemnému plynu.

Ceny potravín v USA tiež prudko stúpajú. V reakcii na to sa spotrebitelia presúvajú od národných značiek k lacnejším privátnym značkám, ktoré majú pre veľkých predajcov potravín vyššie ziskové marže. Americkí poľnohospodári budú tento rok nepochybne siať od plota k plotu, aby využili prudko rastúce ceny plodín. A keďže ich príjmy stúpnu, zvýšia sa aj ich výdavky na hnojivá a poľnohospodárske vybavenie.

Vojna na Ukrajine zosilnila skokový nárast cien energií, ktorý už bol v dôsledku narušenia dodávateľských reťazcov v dôsledku krízy Covid-19 a neochoty OPEC a Ruska zvýšiť ťažbu ropy. Produkcia ropy a zemného plynu v USA v posledných rokoch vzrástla, takže vzhľadom na to, že Rusko dodáva približne 40 % plynu do Európy, náhradný dopyt z USA a iných zdrojov prudko stúpa.

Novembrové voľby môžu prinútiť prezidenta Joea Bidena, aby povzbudil domácich producentov ropy a zemného plynu k zvýšeniu ťažby, keďže prudký nárast cien benzínu ohrozuje hospodárstvo a rozčuľuje motoristov. Hoci veľké ropné spoločnosti zdôrazňujú svoje ekologické vlastnosti, podľa denníka The Wall Street Journal 62 % zo 734 aktívnych ropných a plynových vrtných súprav v USA prevádzkujú súkromné spoločnosti v porovnaní so 49 % vrtných súprav na začiatku roka 2019. Rafinériám ropy sa môže dariť aj vďaka maržiam, teda rozdielu medzi nákladmi na ropu a predajnými cenami rafinovaných produktov. Železnice vyhrávajú nad nákladnými autami, keďže podľa denníka The Wall Street Journal v roku 2018 prepravili náklad 492 míľ na jeden galón paliva v porovnaní so 134 míľami veľkých nákladných áut. So skokovým nárastom cien fosílnych palív sa obnovil záujem o ťažbu uránu a jadrové reaktory.

2. COVID-19

Vytrvalosť Covidu-19 je dobrou správou pre výrobcov vakcín, najmä preto, že staršie vakcíny bude potrebné nahradiť novšími prípravkami pred vypršaním ich patentovej ochrany. Z toho profitujú aj všetky zdravotnícke služby, ktoré sa podieľajú na podávaní očkovacích látok. Skoršie úmrtia ako zvyčajne zároveň znižujú výdavky na jednodňové výlety do kasín.

Vzhľadom na výluky spôsobené Covid-19 a prácou z domu zostávajú kancelárske budovy vo veľkých mestách obsadené na menej ako 50 % a prenajímatelia naďalej pociťujú intenzívnu bolesť. Podľa spoločnosti Kastle Systems je obzvlášť tvrdo zasiahnutý stred Manhattanu, kde sa v kanceláriách nachádza sotva tretina počtu zamestnancov spred pandémie. Výdavky kancelárskych pracovníkov sa znížili. Rovnako aj práca zamestnancov, ktorí obsluhujú kancelárske budovy.

3. Realitný trh

Mnohí stavitelia domov boli zničení krachom hypotekárnych úverov v roku 2008 a tí, ktorí prežili, boli opatrní. Ponuka rodinných domov nedokázala držať krok s bujarým dopytom a ceny vyskočili. Stavitelia domov však opäť získali dôveru. Podľa vládnych údajov sa stavia viac bytov ako kedykoľvek od začiatku 70. rokov minulého storočia. Medzitým predaj existujúcich domov vo februári klesol o 7,2 % oproti januáru a o 2,4 % oproti predchádzajúcemu roku. Rastúce sadzby hypoték a vyššie ceny si vyberajú svoju daň. Vo februári klesol podiel kupujúcich prvého bývania na 29 % z 31 % pred rokom.

Nedávna bublina na trhu s bývaním v rodinných domoch nie je taká extrémna ako bonanza hypotekárnych úverov v polovici roka 2000, ale jej prasknutie prinesie mnoho porazených vrátane majiteľov domov s nadmerným zadlžením, realitných maklérov, hypotekárnych bankárov, obchodov s bytovým vybavením a sťahovateľov. Nájomníci na tom budú pravdepodobne lepšie ako majitelia domov a víťazmi budú aj prenajímatelia nájomných bytov a rodinných domov. Pri pravdepodobnom poklese priemerných cien nehnuteľností o 10 % až 15 % budú štátne a miestne samosprávy, ktoré sú vo veľkej miere závislé od daní z nehnuteľností, v napätí, čo je opačný vývoj ako teraz, keď robustné príjmy podnecujú niektoré k znižovaniu daní. Výhody budú mať potenciálni záujemcovia o prvé bývanie a nájomníci.

4. Akciové trhy

Agresívna kampaň Federálneho rezervného systému na sprísnenie úverových podmienok pravdepodobne urýchli recesiu, pričom akcie zaznamenajú 30 % až 40 % pokles oproti svojmu vrcholu zo začiatku roka 2022. Vzhľadom na všetok zápal pre kryptomeny a ďalšie špekulácie môže dôjsť k rozsiahlemu poklesu cien finančných aktív. Nedávna vysoká volatilita hlavných akciových indexov je zlovestným znamením, rovnako ako inverzná výnosová krivka. Súčasné ceny akcií rastových akcií sú podľa mnohých diskontnou hodnotou budúcich ziskov, takže s rastúcimi úrokovými sadzbami ich súčasná hodnota klesá.

Výsledkom veľkého medvedieho trhu, ktorý podľa všetkého práve prebieha, bude veľa porazených, najmä držiteľov špekulatívnych akcií a tých, ktorí majú vysokú finančnú páku. Utrpia aj inštitúcie, ktoré spravujú akciové portfóliá, keďže ich poplatky za správu klesajú a investori utekajú k hotovosti. Predajcom nakrátko sa bude dariť. Defenzívne akcie, ako sú základné spotrebné a verejné služby, sa pravdepodobne udržia lepšie ako priemer, ale aj tak pravdepodobne klesnú na cene.

5. Dlhopisy

Americké štátne cenné papiere zaznamenali v tomto roku výrazný pokles cien, keďže sa zvýšili úrokové sadzby v očakávaní sprísnenia menovej politiky. Napriek tomu zvýšenie sadzieb od decembra mohlo znemožniť celý proces sprísňovania úverovej politiky zo strany Fedu. Skok výnosu 10-ročných štátnych dlhopisov z decembrových 1,34 % na nedávnych 2,8 % znamená zvýšenie cieľovej sadzby federálnych fondov na 4 % zo súčasného pásma 0,25 % až 0,5 %. Dosiahnutie tejto úrovne by si vyžadovalo približne sedem zvýšení základnej úrokovej sadzby Fedu o 50 bázických bodov a sprísnenie úverovej politiky v takomto rozsahu by nepochybne urýchlilo veľkú recesiu.

Keď si Fed uvedomí, že spôsobil recesiu, zaradí spiatočku a uvoľní úverovanie, pravdepodobne ešte pred vrcholom podnikateľskej aktivity, ako to urobil v posledných štyroch cykloch. Štátne pokladničné poukážky a dlhopisy by potom rástli, pretože dopyt po úveroch a miera inflácie by klesli a investori by sa opäť utiekali do útočiska štátnych záväzkov.


Eleven Themes for the New Global Economy, Part 2
An unprecedented moment in history is upending significant parts of the world order, perhaps permanently.